Stosowanie antykoncepcji w Polsce

STOSOWANIE ANTYKONCEPCJI W POLSCE

Raport: Zdrowie kobiet w wieku prokreacyjnym 15-49 lat, Polska 2006,  Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Warszawa 2007,  przedstawia wyniki badań przeprowadzonych na ogólnopolskiej próbie 3200 osób w wieku 15-49 lat, w tym 1585 kobiet.
Z badań wynika, iż ponad połowa kobiet aktywnych seksualnie (58%) stosuje jakieś metody zapobiegania ciąży, zaś żadnej metody antykoncepcji nie stosuje prawie 28% kobiet.
Najpopularniejsze wśród Polaków jest stosowanie prezerwatyw, ich użycie zadeklarowało 54% badanych, 30% badanych stosuje tabletki antykoncepcyjne, zaś aż 21 % stosuje stosunek przerywany – traktując go jako metodę antykoncepcji.

 


 

W publikacji GUS (Warszawa 2006) Stan Zdrowia Ludności Polski w 2004 r. ukazano wyniki badań dotyczących stosowania metod regulacji urodzeń w Polsce.
Wynika z nich, że ponad 65% kobiet pomiędzy 15 a 49 rokiem życia stosuje antykoncepcję.
W porównaniu z poprzednimi badaniami, wykonanymi w 1996 roku, zwiększyła się liczba kobiet stosujących bardziej skuteczne metody antykoncepcji: pigułki antykoncepcyjne i inne środki hormonalne, jak również prezerwatywy. Dotyczy to jednak młodych kobiet. Wśród pań po czterdziestce najpopularniejszą metodą pozostaje wciąż kalendarzyk małżeński.
Badania z 2004 roku pokazują, iż kobiety o wiele rzadziej decydują się obecnie na stosowanie globulek i kremów antykoncepcyjnych oraz spirali. Zmniejszyło się też zaufanie do metod naturalnych (mierzenie temperatury lub/i obserwacja śluzu szyjkowego), jak również do stosunku przerywanego.
Warto zwrócić uwagę, że najnowsze badania przeprowadzono wśród wszystkich kobiet w wieku 15-49 lat, w odróżnieniu od poprzednich badań z 1996 roku, kiedy badano tylko kobiety kiedykolwiek zamężne.

Raport dostępny jest na stronie
http://www.stat.gov.pl/gus/45_658_PLK_HTML.htm

 


 

Dziennik o stosowaniu antykoncepcji w Polsce (02.08.2007)

Dziennik przytacza badania międzynarodowego instytutu SKIM Analytical Healthcare. Ukazują one, że 38% Polek nie stosuje żadnej metody antykoncepcji, 30% wybiera stosunek przreywany, 20% tabletki antykoncepcyjne, zaś 12% kalendarzyk małżeński i in.
Tylko 13% młodych Polek konsultowało się z ginekologiem na temat antykoncepcji przed swoją inicjacją seksualną.
Brakuje kompleksowej edukacji seksualnej, która podnosiłaby świadomość seksualną naszych rodaków. Wg badań prof. Zbigniewa Izdebskiego aż 93% Polek uważa, że system edukacji w tym temacie jest niewystarczający.
Komentując wyniki badań, dwóch seksuologów: dr Stanisław Dulko oraz prof. Zbigniew Lew-Starowicz, podkreślają, że winę ponoszą same kobiety i że wynika to z ich psychiki, bowiem podświadomie oczekują, by kwestię zabezpieczenia w swe ręce przejął partner. Nie chcą także pokazać, że liczyły na seks, dlatego stwarzają pozory zaskoczenia - stąd brak zabezpieczenia.
Trudno się zgodzić z takim tokiem myślenia, co wyraża na łamach Dziennika Wanda Nowicka: "Przerzucanie całej winy na nas to typowo męski punkt widzenia(...) Przyznaje, że dla wielu Polek seks jest wciąż tematem tabu, ale winę za to ponoszą w równej mierze: rodzice, nauczyciele i lekarze. "Wiedza seksualna nauczana w naszych szkołach jest na żenującym poziomie. Dziewczynom mówi się na przykład, że od jednego stosunku nie można zajść w ciążę. Potem są pytania: czy od całowania można mieć dziecko?! Ginekolodzy zatrudnieni w opiece publicznej nie są wcale zainteresowani uświadamianiem pacjentek w kwestii antykoncepcji, za takie poradnictwo NFZ nic im nie płaci"
Artykuł Polki nieświadome i niezabezpieczone, Dziennik, 1.08.2007

 


Czytaj także:
materiał informacyjny  Antykoncepcja w Polsce , 2008
Zdrowie i Prawa Reprodukcyjne i Seksualne a System Zdrowia Publicznego w Polsce.doc