Co się dzieje z dziewczyną w okresie dojrzewania?

"CO SIĘ DZIEJE Z DZIEWCZYNĄ W OKRESIE DOJRZEWANIA MIĘDZY 10 A 18 ROKIEM ŻYCIA?"

Zaczynasz obserwować u siebie zmiany, czasem są one tak nagłe, że możesz zacząć się niepokoić. Są one jednak normalne w tym wieku:

  • Pojawiają się pierwsze włosy pod pachami i na wzgórku łonowym
  • Stajesz się coraz wyższa, rośniesz kilka czy nawet kilkanaście centymetrów.
  • Zaczynają rosnąć piersi, brodawki sutka stają się wydatniejsze i zabarwiają się pigmentem. Zarysowuje się talia.
  • Rozwój gruczołów potowych powoduje, że zwiększa się wydzielanie potu pod pachami.
  • Na jakiś czas przed miesiączką z pochwy zaczyna wydobywać się przezroczysta wydzielina.
  • Pojawia się pierwsza miesiączka (zazwyczaj pomiędzy jedenastym a czternastym rokiem życia). Ta pierwsza miesiączka nazywa się menarche. Odtąd musisz się przygotować na comiesięczne krwawienia, w czasie pomiędzy miesiączkami na bieliźnie możesz obserwować także przeźroczysty, bezzapachowy płyn. Jest to normalne zjawisko, jeśli będzie Ci to przeszkadzać, możesz użyć wkładek higienicznych, aby mieć suchą bieliznę. Pamiętaj o szczególnej potrzebie zachowania higieny podczas miesiączki – codziennym podmywaniu się, częstej zmianie podpasek i tamponów.


Przez około dwa lata po menarche jest zupełnie naturalnym, że miesiączka jest bardzo nieregularna: kolejne krwawienia mogą pojawiać się w odstępie kilku miesięcy. Natomiast obfite i bolesne miesiączki, szczególnie te pierwsze, bezwzględnie wymagają wizyty u lekarza.

Zapisuj w kalendarzyku termin ostatniej miesiączki. Można wtedy łatwo kontrolować, czy wszystko jest w porządku – np. czy okres się nie spóźnia. O taką informację zwykle też pyta lekarz ginekolog podczas każdej wizyty. Zapyta też kiedy pojawiło się pierwsze krwawienie.

"MARTWIĘ SIĘ, ŻE MAM ZA MAŁY BIUST. STOSOWAŁAM RÓŻNE KREMY, ALE TO NIC NIE DAŁO. CO MAM JESZCZE ZROBIĆ, ABY GO POWIĘKSZYĆ?"

Jesteś w wieku, kiedy Twoje ciało wciąż jeszcze rośnie i zmienia się, dotyczy to również piersi. U niektórych dziewcząt rosną one wcześniej, u niektórych później, więc musisz czekać cierpliwie. Pamiętaj także, że kremy, płyny powiększające biust w rzeczywistości nie dają oczekiwanych rezultatów. Wielkość piersi, tak jak i inne cechy budowy, uwarunkowane są dziedzicznie. Pamiętaj, że na wielkość piersi bardzo niekorzystnie wpływają różnego rodzaju diety. W czasie dojrzewania Twój organizm potrzebuje odpowiedniej ilości różnych składników, dzięki którym rozwija się i rośnie prawidłowo. Diety, ograniczanie jedzenia albo niejedzenie wcale mogą doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju Twojego ciała, co objawić się może między innymi niedorozwojem piersi, które będą wyglądać jak u małej dziewczynki.

"MAM 15 LAT I ZACZĘŁAM MIEĆ PROBLEMY Z CERĄ: POJAWIŁY MI SIĘ KROSTKI I WYPRYSKI, ZACZĘŁAM TEŻ BARDZO SIĘ POCIĆ."

Zmiany te związane są ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych i potowych w wyniku działania hormonów płciowych. Pocenie się będzie Ci towarzyszyć nie tylko wtedy, kiedy będzie gorąco, ale także wtedy, gdy będziesz zdenerwowana lub podniecona. Pamiętaj, że bardzo ważna jest codzienna higiena osobista, a także stosowanie dezodorantów, jednak nigdy zamiast mycia! Natomiast problemy z cerą, to efekt „burzy hormonalnej”, jaka rozpętała się teraz w Twoim organizmie. „Brzydką cerę” należy przecierać właściwym dla siebie środkiem, w drogeriach i aptekach znajdziesz duży wybór kosmetyków antybakteryjnych i przeciwtrądzikowych. Używanie kremów starszej siostry lub mamy nic nie pomoże. Jeśli wyprysków jest dużo i są ropne, to masz trądzik młodzieńczy, który powinien być leczony przez dermatologa. Zarówno wyciskanie jak i niewłaściwe leczenie prowadzą do przebarwień skóry, mogą też pozostać małe blizny.

"JAK ZBUDOWANE SĄ NARZĄDY PŁCIOWE KOBIET? NIE UMIEM NAZWAĆ POSZCZEGÓLNYCH ICH CZĘŚCI."

Kobiece zewnętrzne narządy płciowe, inaczej srom, to: wzgórek łonowy, wargi sromowe większe, wargi sromowe mniejsze, łechtaczka (maleńki "guziczek" usytuowany z przodu przy zejściu warg mniejszych), ujście cewki moczowej, ujście pochwy i błona dziewicza. Do narządów płciowych wewnętrznych należą: pochwa, szyjka macicy, macica, jajniki i jajowody. Pochwa to elastyczny kanał o długości 10-14 centymetrów, który u wejścia „zamknięty” jest błoną dziewiczą, która jednak nie zamyka pochwy całkowicie. Pochwę łączy z macicą szyjka macicy. Macica ma kształt zbliżony do gruszki i wysłana jest błoną śluzową, w której znajdują się liczne naczynia krwionośne. Z macicy wychodzą dwa przewody jajowodowe, prowadzące do jajników, także dwóch (prawego i lewego). W jajnikach znajduje się kilkaset tysięcy komórek jajowych, ale tylko kilka setek osiąga dojrzałość w ciągu całego życia kobiety, w okresie pomiędzy pierwszą a ostatnią miesiączką.

"DLACZEGO CO MIESIĄC POJAWIA SIĘ MIESIĄCZKA (MENSTRUACJA, OKRES, PERIOD)?"

Pojawienie się miesiączki jest ważnym wydarzeniem w Twoim życiu. Jest to znak, że - w znaczeniu biologicznym - stajesz się kobietą. Od tego momentu możesz zajść w ciążę, chociaż z reguły kilka pierwszych cykli miesiączkowych jest bez owulacji (więcej o owulacji dowiesz się z dalszej części). Organizm kobiety poprzez comiesięczne krwawienie pozbywa się przygotowanej do przyjęcia zarodka wyściółki macicy. Jeśli bowiem następuje zapłodnienie, to pod wpływem hormonów płciowych błona śluzowa macicy rozrasta się, aby odżywić zarodek. Jeśli nie - to niepotrzebna błona złuszcza się, co objawia się comiesięcznym krwawieniem. Niektóre dziewczęta i kobiety w okresie przedmiesiączkowym odczuwają różne przykre objawy, takie jak złe samopoczucie, rozdrażnienie, zwiększona podatność na zmęczenie, bóle głowy, krzyża czy piersi, które stają się pełniejsze i twardsze. Dolegliwości te ustępują wraz z nadejściem miesiączki. Miesiączka trwa od 2 do 8 dni, u dorosłych kobiet krwawienia mają miejsce raz w miesiącu, mniej więcej co 25-35 dni. W okresie dojrzewania czas krwawienia może być inny za każdym razem – to zupełnie normalne zjawisko. Również czas pomiędzy kolejnymi miesiączkami może się wydłużać lub skracać..

PROSZĘ O INFORMACJĘ O OWULACJI. CZY DZIEWCZYNY JĄ ODCZUWAJĄ?

Czas pomiędzy pierwszym dniem krwawienia a ostatnim dniem przed kolejną miesiączką to cykl miesiączkowy, którego długość może trwać od 25 do 35 dni. Owulacja (jajeczkowanie) polega na uwolnieniu się z jajnika dojrzałej komórki jajowej (zdolnej do zapłodnienia przez plemnik), następuje to na około 14 dni przed początkiem kolejnej miesiączki. Owulacja dzieli cykl na dwie części. Pierwsza trwa od pierwszego dnia miesiączki do momentu uwolnienia się dojrzałego jaja i podlega znacznym wahaniom w czasie. Dlatego dni płodne wcale nie muszą wypadać dokładnie w połowie cyklu. Druga cześć, która trwa od owulacji do następnej miesiączki,  jest w porównaniu z pierwszą bardziej stała i wynosi ok.14 dni.

Wiele kobiet w ogóle nie czuje, kiedy uwalnia się jajeczko z jajnika. W okresie owulacji u niektórych może jednak pojawić się ból w jednej części podbrzusza (owulacja ma miejsce raz w jednym a raz w drugim jajniku), który może trwać do dwóch dni. Może także wystąpić zwiększona wilgotność ujścia pochwy i sromu.

"CZY MOGĘ GIMNASTYKOWAĆ SIĘ, KĄPAĆ W WANNIE, PŁYWAĆ W BASENIE PODCZAS MENSTRUACJI?"

Miesiączka nie jest chorobą, wręcz przeciwnie, świadczy o tym, że rozwijasz się prawidłowo. Nie ma w tym czasie żadnych przeciwwskazań do tego, by kapać się w wannie, pływać czy ćwiczyć, wprost przeciwnie, ruch jest wskazany. Oczywiście, jeśli chcesz pływać, musisz odpowiednio się zabezpieczyć, np. poprzez użycie tamponów. Pamiętaj tylko, żeby nie stosować zbyt długich gorących kąpieli w wannie. Gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, a to może doprowadzić do zbyt obfitego krwawienia.

"CZY MOŻNA KOCHAĆ SIĘ W TRAKCIE MIESIĄCZKI I CZY JEST TO BEZPIECZNE? CZY TO PRAWDA, ŻE WTEDY DZIEWCZYNA NIE ZAJDZIE W CIĄŻĘ?"

Stosunki podczas menstruacji są możliwe, pamiętaj jednak, że współżycie seksualne w tym okresie wiąże się z ryzykiem wystąpienia stanów zapalnych narządu rodnego. Kontakty seksualne bez zabezpieczenia zawsze mogą zakończyć się niepożądaną ciążą, nawet w trakcie miesiączki! Cykl miesięczny u młodych dziewcząt nie jest jeszcze regularny i często nie można przewidzieć, kiedy nastąpi owulacja. Dodatkowo na długość cyklu może także wpływać silny stres, zmiana diety bądź klimatu, przeziębienie, należy także pamiętać, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet kilka dni!

Pamiętaj też, że kontakty seksualne w czasie miesiączki zwiększają także ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

"CZY PRZERWANIE BŁONY DZIEWICZEJ ZAWSZE MUSI BOLEĆ? BARDZO SIĘ TEGO BOJĘ?"

Błona dziewicza znajduje się u ujścia pochwy. Ma różny wygląd, stąd też różne jej rodzaje: od błon postrzępionych, błon sitkowych (mających kilkanaście otworków), błon z jednym lub dwoma otworami w części środkowej, aż do najczęściej spotykanych: błon pierścieniowatych i półksiężycowatych. Przy pierwszym stosunku seksualnym następuje jej rozerwanie (mówimy wtedy o defloracji), może ono przebiegać bez większych trudności, bólu i krwawienia. Może zdarzyć się także, że w ogóle nie odczujesz bólu, albo też błona dziewicza będzie na tyle mocna, że jej przerwanie będzie bolesne. Podczas wizyty u ginekologa możesz zapytać lekarza, jaka jest Twoja błona dziewicza – nie będzie to nic nie stosownego. Jeśli jest ona bardzo gruba, lekarz może ją delikatnie naciąć. Ten zabieg uchroni Cię przez bolesnym „pierwszym razem”.

"CO TO JEST MASTURBACJA?"

Masturbacja, czyli samopobudzenie, polega na różnego rodzaju pobudzaniu własnego ciała poprzez pocieranie lub innego rodzaju dotykanie narządów płciowych. Takie zachowanie ma na celu osiągnięcie seksualnej przyjemności.
Wiele młodych kobiet właśnie poprzez masturbację poznaje swoje ciała, uczy się, co jest dla nich przyjemne, które miejsca są bardziej wrażliwe na pieszczoty. Gdy jesteśmy świadome reakcji naszego ciała, łatwiej nam porozumieć się z partnerem, jakiego rodzaju pieszczot oczekujemy, co sprawi nam przyjemność.
Masturbacja nie jest dewiacją, nie jest zjawiskiem chorobliwym ani tym bardziej zboczeniem. Może być różnie oceniana w różnych religiach, ale sama w sobie nie jest szkodliwa i nie powoduje niekorzystnych skutków ubocznych.

"CO TO JEST PETTING I NA CZYM ON POLEGA?"

Petting to forma aktywności seksualnej polegająca na tym, że partnerzy całują się, pieszczą i dotykają wzajemne  swoich narządów płciowych. Takie zachowanie doprowadza do rozładowania napięcia seksualnego (orgazmu), nie dochodzi jednak do stosunku seksualnego. Petting najczęściej sprawia obojgu partnerom przyjemność, daje rozładowanie seksualne, uczy poznania ciała i reakcji drugiej osoby na doznania seksualne. To także forma zachowania seksualnego, w czasie którego nie ma ryzyka zajścia w ciążę [pod warunkiem unikania kontaktu spermy z kobiecymi narządami płciowymi].  Petting może pomóc partnerom w uzyskaniu podniecenia seksualnego, zwłaszcza dotyczy to dziewcząt i kobiet, u których rozbudzenie seksualne wymaga nieco więcej czasu niż u mężczyzn. Wtedy może stanowić wstęp do stosunku seksualnego.
Pamiętaj, że petting jest formą zachowania seksualnego – tu także potrzebna jest dojrzałość, odpowiedzialność i poczucie bezpieczeństwa. Możesz jeszcze nie być gotowa na takie zachowanie – nikt nie powinien cię do niego zmuszać.

"CO TO JEST HOMOSEKSUALIZM?"

Homoseksualizm to jedna z orientacji psychoseksualnych. Polega na zaspakajaniu potrzeb psychicznych, takich jak potrzeba bliskości, miłości oraz potrzeb fizycznych, seksualnych poprzez tworzenie związków z osobami tej samej płci.  Homoseksualności nie traktuje się jak choroby czy dewiacji seksualnej, współczesna nauka i obyczajowość zaakceptowały ją jako jedną z form partnerstwa seksualnego. Czasami w okresie dojrzewania wiele dziewcząt woli towarzystwo innych dziewcząt, ma przyjaciółki „od serca”, stroni od chłopców. Dziewczyny całują się na powitanie, przytulają się do siebie, chodzą za rękę, czasami śpią ze sobą w jednym łóżku. Ten rodzaj fascynacji osobą tej samej płci, charakterystyczny dla  jednego z pierwszych etapów dojrzewania, nie musi oznaczać orientacji homoseksualnej i najczęściej nie jest z nią związany. Często taka znajomość kończy się piękną przyjaźnią.

"OD DŁUŻSZEGO CZASU PIEŚCIMY SIĘ, TERAZ MÓJ CHŁOPAK DOMAGA SIĘ "DOWODU MIŁOŚCI". JAK MAM POSTĄPIĆ?"

Miłości można dowodzić na wiele różnych sposobów. Twój chłopiec, na przykład, może jej dowieść czekając, aż sama zapragniesz pełnego zbliżenia.

Pamiętaj, iż nikt nie ma prawa zmusić Cię do podjęcia tej decyzji!  

Współżycie powinnaś zacząć tylko wtedy, gdy będziesz przeświadczona, że naprawdę bardzo tego chcesz; że jesteś przekonana, iż w danych warunkach jest to rzecz słuszna i dopuszczalna; że Twój partner jest osobą właściwą; kiedy wraz z partnerem jesteście przekonani, że jesteście w stanie stawić czoła ewentualnym konsekwencjom, jakie mogą z tego wyniknąć. Nie poddawaj się także presji gazet młodzieżowych. Czytając je można odnieść wrażenie, że wszystkie dziewczyny w okresie dojrzewania rozpoczynają życie seksualne, a bycie dziewicą jest niemodne. Nie jest to prawda. Życie seksualne zależy tylko od ciebie i w tej kwestii nie ma „mód”, powinności, terminów, zwyczajów itp.  
Jeśli już zdecydujesz się na pełne współżycie seksualne, zawsze pamiętajcie z partnerem o skutecznym zabezpieczeniu! Każdy niezabezpieczony stosunek seksualny niesie za sobą ryzyko ciąży, a także zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS (jeśli twój partner miał wcześniej inne doświadczenia seksualne albo eksperymentował z narkotykami przyjmowanym dożylnie). Jedynym środkiem antykoncepcyjnym, który jednocześnie w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko zakażenia się jest prezerwatywa.

"DLACZEGO CHŁOPCY NAMAWIAJĄ DZIEWCZYNĘ DO ODBYCIA STOSUNKU, A DZIEWCZĘTA NIE NAMAWIAJĄ CHŁOPCÓW?"

Czas pojawienia się napięć i potrzeb seksualnych jest różny u chłopców i u dziewcząt. Generalnie potrzeba seksualna pojawia się wcześniej u chłopców. Dlatego też wcześniej zaczynają myśleć o zachowaniach seksualnych. Dziewczyny najczęściej nie odczuwają tak silnego napięcia seksualnego jak chłopcy, choć mogą tu występować duże różnice indywidualne. U dziewcząt napięcie seksualne pojawia się nieco później niż u chłopców, około 18 roku życia, związane jest to z różnym poziomem hormonów w organizmie.
Dziewczęta częściej myślą także o konsekwencjach, jakie może nieść za sobą stosunek seksualny i obawiają się zajścia w ciążę.
Jednak jeśli Ty nie jesteś jeszcze gotowa, powiedz o tym szczerze swojemu chłopakowi, jeśli naprawdę mu na Tobie zależy, uszanuje to i nie będzie nalegał.

MAM CHŁOPAKA, CHODZIMY RAZEM DO KINA, NA SPACERY, ALE PODOBA MI SIĘ WIELU INNYCH. SWOJEGO CHŁOPAKA ZACZYNAM CORAZ BARDZIEJ TRAKTOWAĆ JAK KUMPLA, NIE KOCHAM GO. CO MAM ZROBIĆ?

Czasami zdarza się, że osoba, którą na początku jesteśmy zafascynowani, przestaje się nam podobać. To naturalne zjawisko. Ważne jednak, żeby nie udawać uczuć, których nie czujemy. Myślę, że powinnaś o tym porozmawiać ze swoim chłopakiem. Takich sytuacji lepiej nie przeciągać, gdyż Twój chłopak może poczuć się oszukany i może czuć żal , że długo udawałaś coś przed nim. Szczera rozmowa może tutaj bardzo pomóc. Może ona nie być łatwa, ale dzięki temu nie będziesz się musiała do niczego zmuszać ani nikogo oszukiwać.

PODOBA MI SIĘ JEDEN CHŁOPAK, WYDAJE MI SIĘ, ŻE ON RÓWNIEŻ W PEWIEN SPOSÓB JEST MNĄ ZAINTERESOWANY... CO POWINNAM ZROBIĆ, CZY WYPADA, BYM TO JA ZROBIŁA "TEN PIERWSZY KROK"

Dziewczyna ma prawo poprosić o spotkanie chłopaka, który jej się podoba – nie ma w tym nic niestosownego ani niewłaściwego. Ale „pierwszy krok” zawsze jest trudny – przede wszystkim dlatego, że nie wiemy jak go wykonać. Jeśli podoba Ci się jakiś chłopak, możesz zaproponować mu wspólne wyjście do kina albo na spacer, nie musisz biernie czekać, aż on wyjdzie z taką propozycją. Jeśli nie masz odwagi podejść do niego i zaproponować spotkania, skorzystaj np. z telefonu. Wtedy może będzie ci łatwiej zaprosić go na spotkanie.
A gdy okaże się, że chłopak nie jest zainteresowany umówieniem się z Tobą,  to ta wiedza jest lepsza niż wielomiesięczne zastanawianie się, „co by było gdyby”.   

"W TYM ROKU KOŃCZYMY LICEUM. KOCHAM GO, CHODZIMY ZE SOBĄ JUŻ DWA LATA, CHCEMY ROZPOCZĄĆ WSPÓŁŻYCIE SEKSUALNE."

Jest to decyzja, którą możecie podjąć tylko Wy sami. Trudno określić wiek, od kiedy powinno się rozpocząć współżycie. Niektórzy są na to już gotowi w wieku np. lat 17, inni czekają np. do 23 roku życia. Często osoby biologicznie gotowe do rozpoczęcia współżycia nie są przygotowane do tego psychicznie.
Gdy rozpoczynamy współżycie, wkraczamy w kolejny, dorosły etap życia, niosący za sobą problemy, z którymi często nastolatki po prostu sobie nie radzą. Jeżeli zdecydujecie się na zbliżenie seksualne, to pamiętajcie, że od pierwszych doświadczeń w tej dziedzinie wiele może zależeć w Waszym dalszym życiu osobistym. Postarajcie się zatem, żeby stało się to przeżyciem możliwie pięknym, nie pozostawiającym żadnych psychicznych urazów i żeby odbywało się ono w atmosferze pełnego bezpieczeństwa. Oczywiście, decydując się na współżycie, musicie być uświadomieni co do konsekwencji podjęcia życia płciowego i metod skutecznej antykoncepcji. Pamiętajcie także o konieczności zabezpieczenia się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a więc o stosowaniu prezerwatywy przy każdym stosunku seksualnym.
Pamiętaj, że to zwykle na kobiecie spoczywa cały ciężar ewentualnych problemów związanych z niechcianą ciążą. Nie zwalnia to jednak Twojego partnera z odpowiedzialności! Masz prawo wymagać, by Twój partner dbał o Wasze bezpieczeństwo a nie tylko przyjemność płynącą ze współżycia seksualnego!  

Pamiętaj, że to Ty sama powinnaś podjąć tę ważną decyzję, nikt nie ma prawa Cię do niej zmusić lub szantażować, np: „jeśli mnie kochasz, daj mi dowód miłości”. Jeśli ktoś próbuje wymóc to na Tobie, nie jest godny zaufania.  

MAM 17 LAT. MOI RODZICE DOWIEDZIELI SIĘ PRZEZ PRZYPADEK, ŻE SPĘDZIŁAM NOC RAZEM Z MOIM CHŁOPAKIEM, A NIE U PRZYJACIÓŁKI. CO POWINNAM TERAZ ZROBIĆ?

Inicjacja seksualna córki bądź syna, szczególnie w młodym wieku, to bardzo trudna sytuacja dla każdego rodzica. Pamiętaj, że są oni za Ciebie odpowiedzialni i bardzo martwią się o Ciebie. Chcą dla Ciebie jak najlepiej i pragną, abyś jak najdłużej cieszyła się beztroską młodością. Boją się też na pewno, że nie jesteś przygotowana jeszcze na podjęcie aktywności seksualnej i że możesz zajść w ciążę. Wczesne macierzyństwo to duże obciążenie dla młodej dziewczyny, mogące utrudnić jej naukę i skrócić dzieciństwo. Powinnaś szczerze z nimi porozmawiać, to trudna sytuacja nie tylko dla Ciebie, także dla nich.  

Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, i boisz się tej rozmowy,
zadzwoń do telefonu zaufania
(0 prefiks 22) 635 93 92,
tam będziesz mogła porozmawiać o tym z dyżurującym psychologiem.  

"CZY KAŻDY STOSUNEK POWINIEN KOŃCZYĆ SIĘ ORGAZMEM?"

Nie. Na pewno powinien sprawiać przyjemność, dawać poczucie bliskości, jedności z partnerem. Jednak nie każda kobieta rozpoczynając życie płciowe reaguje pełną satysfakcją seksualną. Umiejętność przeżywania orgazmu nie jest reakcją wrodzoną, kobieta uczy się jej w czasie swojego życia seksualnego. Inaczej jest u mężczyzn – u nich orgazm pojawia się w momencie wytrysku. Osiąganie pełnej satysfakcji seksualnej jest czasem procesem, który rozwija się powoli, a dojrzewanie do przeżywania orgazmu bywa długie i skomplikowane. Na orgazm u kobiety składa się bardzo wiele czynników, jak np. atmosfera kontaktu, konkretne pieszczoty. Do tego dochodzą czynniki psychiczne, które mogą zaburzyć albo wręcz uniemożliwić odczuwanie bodźców seksualnych (lęk przed nieplanowaną ciążą, skupianie się na „robieniu dobrego wrażenia na partnerze”). Mogą one wpłynąć na zdolność do spontanicznego reagowania.
Są różne sposoby osiągania orgazmu przez kobietę. Przyjemność seksualną kobieta może odczuwać, gdy są dotykane i pieszczone jej zewnętrzne narządy płciowe, np. łechtaczka – w ten sposób orgazm przeżywa większość kobiet. Niektóre przeżywają go podczas stosunku dopochwowego, inne podczas pocałunków lub pieszczenia piersi. Ale nie ma orgazmów „lepszych” albo „gorszych”.  

"WIEM, ŻE SĄ RÓŻNE METODY I ŚRODKI ANTYKONCEPCYJNE, ALE KTÓRE SĄ NAJLEPSZE NA PIERWSZY RAZ I DLA MŁODYCH LUDZI?"

Przed przewidywanym bądź planowanym rozpoczęciem współżycia zawsze trzeba pamiętać o tym, że kontakty seksualne wiążą się z możliwością zajścia w ciążę bądź zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat antykoncepcji i profilaktyki. Aby to tak ważne wydarzenie pozostało szczególnym, a nie przykrym przeżyciem, należy przede wszystkim zadbać, by było bezpieczne! Byłoby dobrze, gdybyś mogła porozmawiać z zaufaną osobą o sposobach antykoncepcji: mamą, przyjaciółką, one też mogłyby polecić Ci dobrego lekarza ginekologa, do którego mogłabyś się udać w razie wątpliwości czy dolegliwości.
To również ginekolog powinien po zbadaniu wybrać najodpowiedniejszą metodę antykoncepcji dla Ciebie, np.: może przepisać tabletkę hormonalną przeznaczoną dla młodych kobiet. Tabletka przyjmowana regularnie według wskazań lekarza i ulotki daje prawie 100% pewności.  

Uważaj! Pigułka nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową!

Ze środków mechanicznych przy pierwszym kontakcie seksualnym najbezpieczniejsza jest prezerwatywa. Dzisiejsze prezerwatywy są wykonane z tak cienkiej gumy, że nie osłabiają odczuć przy stosunku. Przy nieregularnym współżyciu można dodatkowo stosować środki chemiczne, np. Kolpotex, Patentex Oval. Mogą one jednak wywoływać u młodych dziewczyn podrażnienia pochwy i uczulenia. Prezerwatywę dobrze jest łączyć razem z pigułką antykoncepcyjną, gdyż daje to większą pewność uniknięcia niepożądanej ciąży (mówimy wtedy o podwójnym zabezpieczeniu).

A CO ZROBIĆ, JEŚLI NIE BYLIŚMY ZABEZPIECZENI ALBO PĘKŁA NAM PREZERWATYWA?

Jeżeli doszło już do niezabezpieczonego stosunku, trzeba pamiętać, że jest jeszcze czas na zastosowanie tzw. antykoncepcji po stosunku, którą można użyć do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku. W Polsce są to pigułki PostinorDuo, które są dostępne tylko na receptę, co wymaga udania się do lekarza ginekologa. Nie należy jednak stosować tej formy antykoncepcji jako regularnej metody, a jedynie w sytuacjach awaryjnych.

W żadnym wypadku nie stosuj irygacji (płukania pochwy).  

"CO POWINNAM WIEDZIEĆ O HIV/AIDS?"

AIDS to choroba zakaźna, wywoływana przez wirus HIV.. Nie wynaleziono jeszcze szczepionki zapobiegającej czy niszczącej wirusa HIV, dlatego najlepszym zabezpieczeniem się jest unikanie sytuacji, w czasie których może dojść do zakażenia.  Zakażenie może nastąpić poprzez trzy drogi: podczas niezabezpieczonych stosunków seksualnych z osobą zakażoną, poprzez dostanie się zakażonej krwi do naszego krwioobiegu (np. przy wstrzykiwaniu narkotyków lub innych substancji wspólną strzykawką); a także podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią, gdy matka jest zakażona.
Niezabezpieczone kontakty seksualne są bardzo groźne, albowiem wirus może znajdować się w spermie zakażonego bądź wydzielinie pochwowej lub krwi miesiączkowej zakażonej osoby. Dlatego należy unikać kontaktów z przygodnym partnerem, a także zabezpieczać się  przed zakażeniem używając prezerwatywy. Prawidłowo użyta, zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, ogranicza w znacznym stopniu możliwość zakażenia. Jeśli z jakichś powodów nie użyliście prezerwatywy, a jedno z was albo oboje mieliście wcześniej  doświadczenia seksualne, rozważcie wykonanie testów w kierunku HIV. Adresy placówek, gdzie takie badanie można wykonać bezpłatnie i anonimowo, znajdziecie na stronie www.aids.gov.pl.
Pamiętaj, że to właśnie kobieta jest bardziej narażona na zakażenie wirusem HIV ze względu na swoją budowę anatomiczną, całe wnętrze pochwy bowiem pokryte jest delikatną, podatną na otarcia błoną śluzową, zaś u mężczyzny pokryty jest nią tylko czubek penisa. Ryzyko zakażenia wirusem HIV istnieje również podczas uprawiania seksu oralnego.

Pamiętaj, że nie istnieje ryzyko zakażenia się wirusem HIV poprzez ukąszenie komara, korzystanie ze wspólnej toalety, podanie ręki, przytulenie, używanie tych samych talerzy i sztućców.

"CZY RZECZYWIŚCIE TRZEBA CHODZIĆ DO GINEKOLOGA?"


Z reguły chodzimy do ginekologa, gdy nas coś zaniepokoi, np. pojawiają się upławy, nieregularne miesiączki czy też krwawienia pomiędzy miesiączkami. Jednak regularne wizyty u ginekologa są konieczne! Nieprawdą jest, że o pójściu do lekarza ginekologa można myśleć dopiero po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Jeżeli niepokoi Cię długość Twojego cyklu miesięcznego, obserwujesz w miejscach intymnych jakieś niepokojące zmiany: swędzenie, wysypkę, pieczenie, koniecznie wybierz się do lekarza. Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz najpierw przeprowadzi tzw. wywiad lekarski, m.in. zapyta się, ile miałaś lat, kiedy pierwszy raz dostałaś miesiączkę, jak długo trwa cykl miesięczny, jak czujesz się przed miesiączką. Następnie lekarz przeprowadzi badanie ginekologicznie oraz zbada Twoje piersi - to okazja do nauczenia się, jak samej co miesiąc je badać. Badanie ginekologiczne, podczas którego kobieta leży na fotelu do badań, polega na wsunięciu palca do pochwy, by określić położenie i ogólny stan pochwy, szyjki macicy i macicy. Lekarz może użyć także wziernika, aby badanie było dokładniejsze. Badanie ginekologiczne może trochę peszyć, ale jeśli powiesz, że to Twoja pierwsza wizyta, lekarz na pewno zbada Cię bardzo delikatnie.

Pamiętaj, że wizyta u lekarza ginekologa nie jest niczym strasznym. Wszystko jest raczej kwestią tego, jak się do takiej wizyty nastawimy. Jeśli się krępujesz, możesz poprosić mamę lub przyjaciółkę, by poszła tam  z Tobą (będzie mogła poczekać na Ciebie pod drzwiami gabinetu). W niektórych krajach dziewczęta chodzą na wycieczki szkolne, by zwiedzać gabinet ginekologiczny, co ma pomóc im przygotować się do pierwszej wizyty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypełnij formularz
i otrzymuj biuletyn
Mam Prawo!

Programy Federacji:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Polecamy: